Izabran novi odbor rožajske URE; Abazović: Pokušavaju da nas opstruiraju i zaustave, ali mi smo im sakrili loptu

,,U kratkom periodu koji je za nama, naš odbor doprinio je tome da se uradi mnogo toga dobrog za Rožaje – ukinute su takse osiguranja prema Kosovu, pokrenuta je ozbiljna priča o probijanju tunela Rožaje-Peć, projekat koji znači ne samo Rožajama, nego i zemljama u regionu, otvoreno je arapko tržište koje treba iskoristiti, pokrenuta je borba protiv kriminala… Svi zdravi projekti koji znače budućnost Rožaja Vlada je podržala. Vlada sa našim predsjednikom Dritanom Abazovićem znači budućnost Rožaja. Naša politička konkurencija nastojala je da nas ukloni sa političke scene Rožaja. Na radost našu, a žalost njihovu, danas mogu slobodno reći da smo mnogo jači, okupili smo novo članstvo, nove kadrove koji čine našu političku porodicu. Svi zajedno ćemo promijeniti ovaj grad, na bolje“, saopštio je novoizabrani predsjednik rožajskog odbora Građanskog pokreta URA Husein Ljaić na današnjoj III izbornoj Konvenciji tog odbora.

Za potpredsjednicu i potpredsjednika rožajske URE izabrani su Muamera Buzgović-Dacić i Esko Sutović.

Ljaić je pohvalio rad odbora, istakavši da su se u prethodnom periodu zalagali i borili za jednaka prava svih građana. ,,Rožajska URA se, od svog osnivanja, pa sve do danas, borila za dobrobit Rožaja i njenih građana i građanki. Kao opštinski odbor imali smo veoma težak period iza nas, ispunjen mnogim neprijatnostima koju smo doživjeli od političke konkurencije. Brojni su primjeri našeg zalaganja za ovaj grad, odradili smo prepoznatljive projekte i donijeli rješenja za različite probleme. Naši ljudi, koji su se našli na čelu određenih institucija u ovom gradu, pokazali su spremnost da sprovode zakon, organizovanost i sposobnost da reformišu i unaprijede stanje u sistemu“.

Premijer i predsjednik URE dr Dritan Abazović istakao je u svom obraćanju da je u Rožaje uvijek lijepo doći, ali da je to grad koji iziskuje pravdu. ,,Rožaje kao i svi gradovi u Crnoj Gori žele samo jednu stvar – žele pravdu. Žele pravdu od ljudi koji ih vole. Zbog toga imate pravo, kao i svi drugi građani, na to. Ljudi iz prethodnih garnitura vlasti predvođeni DPS-om nijesu se okretali sjeveru, ni Rožajama“.

Građani i građanke, prema njegovim riječima, moraju da smijene lokalnu vlast jer nije radila dobro. ,,Ponekad su prepreke koje sami stvorimo najodgovornije za naše poraze. URA će nastaviti svoju misiju. Pokušaju da nas opstruiraju i zaustave, ali mi smo im sakrili loptu. Nastavljamo, vodimo Crnu Goru prema Evropskoj uniji (EU). U toku narednog mandata URA će je tamo i dovesti“.

Abazović je istakao da URA želi da razvoj preusmjeri na sjever, i da je za to neophodna infrastruktura. ,,Ne plašite se otvaranja Crne Gore, nemojte da imate iracionalne strahove. Mi treba da se povezujemo sa svima. Potrebni su nam tunel i saobraćajnica koji će povezati Peć i Rožaje. Neophodno nam je ulaganje u Gornji Ibar. Ne možemo da planiramo projekte onako kao što su planirali zaobilaznicu. Ona kasni, jer je oko nje sve pogrešno urađeno“.

,,Večeras vidim da je URA u ovom gradu pobijedila. Prema Rožajama imam poseban senzibilitet jer su 2006. dale pečat na nezavisnost Crne Gore, a njeni građani i građanke pokazuju što znači živjeti multikulturalnost i multikonfesionalnost. Moramo da damo sve od sebe da bismo mijenjali stvari kako u Rožajama, tako i u Crnoj Gori. Rožajci ne traže milostinju. Ono što žele su jedanki uslovi, mogućnosti za zaposlenje i razvoj privrede. Obaveza svih je da do toga dođemo. Konačno moramo da se okrenemo egzistencijalnim temama, moramo da shvatimo da patriotizam predstavlja stvaranje uslova za normalan život“, naveo je u svom obraćanju potpredsjednik URE i ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić.

,,Rožaje su nekad bile simbol za drvopreradu i proizvoda od drveta, a danas se gotovo ništa od te grane privrede ne funkcioniše kako bi trebalo. Treba pomoći preduzetnicima putem obezbjeđivanja povoljnih finansijskih sredstava preko resornog ministarstva, kako bi osavremenili svoje tehnologije. Sektor poljoprivrede ima važnu ulogu za našu opštinu, i treba pružiti podršku njenom razvoju u pravcu obezbjeđivanja mehanizacije. Nudimo građanima viziju programa razvoja Rožaja – realnu i ostvarljivu, zasnovanu na objektivnim finansijskim izvorima“, saopštila je novoizabrana potpredsjednica rožajske URE  Muamera Buzgović-Dacić.

Kako je kazala, sjever Crne Gore je sve atraktivniji turistima, i zato ljeto na planini, kao i zima postaje značajno za turističku sezonu. ,,Turizam, kao jedan od stožera razvoja Rožaja, imaće podršku u valorizaciji raspoloživih turističkih potencijala i marketinški pristup ovoj sferi razvijanja grada je od krucijalnog značaja. Vjerujem u program URE koji nas vodi ka Evropskoj uniji (EU) i boljoj budućnosti Crne Gore“. 

Eldin Dobardžić, član Glavnog odbora URE kazao je da su u toj partiji nekompromitovani ljudi koji su garancija da Rožaje mogu i moraju dalje. ,,Ovo je grad u kojem se broj nezaposlenih učetvorostručio. Neko je za to odgovoran i to je poražavajuće. U ovom odboru su ljudi koji vole Rožaje. Ogroman problem je iseljavanje stanovništva zato što vlast nije uradila mnogo da bi taj ga riješila. URU napadaju, jer ona donosi hrabre odluke i promjene“, istakao je Dobardžić.

Kako je napomenuo, samo sposobna lokalna samouprava može da privuče investicije. ,,Mijejnjajte vlast. Ako i naredna ne bude dobra i nju promijenite. Građanima poručujem da daju podršku mladim ljudima iz URE predvođene Huseinom Ljaićem“.

Član rožajske URE Esko Kalač zahvalio se premijeru Abazoviću jer je doprinio da se ubica njegovog brata nađe iza rešetaka i to u najkraćem roku. ,,Zbog toga je moj izbor ova časna i odlučna partija koja želi dobro Crnoj Gori. To je partija koja želi pravdu i pravičnost i ima energiju i odlučnost“, naveo je on.

Rožaje su, prema riječima Ljaića, istorijski prepoznate kao grad humanosti i dobročinstva, koji su pojedini politički faktori, zbog svoje halapljivosti, osiromašili i unazadili. ,,Naš grad je uništen, narod osiromašen i raseljen. Jedini način koji koriste da skrenu pažnja sa aktuelnih problema jeste zloupotreba vjerskih i nacionalnih osjećanja. Višedecenijska pljačka šuma, uništavanje privrede, odlazak mladih ljudi… Sve su to problemi sa kojima se suočavaju Rožaje. Na primjer, 1994. godine u privredi je u našem gradu radilo 2560 radnika. Danas – samo 200. I to govori o pravcu u kom se naš grad ‘razvija’. Građani se nalaze na ivici siromaštva, a nosioci lokalne vlasti nemaju plan ni ideje da građanima pomognu“, navodi još Ljaić.

On je istakao da se određene političke struje kriju iza nacionalnosti, manipulišući nacionalnim i vjerskim osjećanjima građana. ,,To im nećemo dozvoliti. Naši građani zaslužuju realne šanse i relane mogućnosti za opstanak u Rožajama. Rožaje moraju voditi ljudi od znanja i ljudi koji vole svoj grad. Mora se pokrenuti proizvodnja, a opština mora pokazati da je zakon za sve građane jednak. Moramo sačuvati naše školovane kadrove i sve ostale od raseljavanja. Može URA, može Rožaje, može Crna Gora“, zaključio je Ljaić.

Novoizabrani članovi i članice rožajske URE su:

Husein Ljaić

Esad Sutović

Muamera Dacić

Hajrija Muković

Eco Ganić

Asmir Bibić

Zilha Klimenta

Miralem Kalić

Eldin Ibrahimović

Ruždija Kalač

Sead Nurković

Irfan Muković

Enis Mustafić

Semir Husić

Alen Šahić

Džemal Ljaić

Bajruš Fejzić

Adnan Dautović

Ernad Grga Murić

Dženis Ramović

Numan Nokić

Alija Fejzić

Mithad Muković

Nasuf Mujević

Ermin Ljaić

Sanela Kalač

Adnan Kalač

Nizreta Kalač

Enis Nurković

Nedim Ibrahimović

Sabro Dautović

Todor Bucko Strmbov

Zaim Šutković

Samir Monić

Fatmir Muković

Sudan Dacić

Suad Hot

Kuna Kardović

Zenaida Ljaić

Hafiz Ibrahimović

Rahman Dacić

Rahim Hot

Sead Ljaić

Honsić Ismar

Zejnepa Ramović

Hermina Škrijelj

Eldin Husović

Dženo Kuč

Redžep Kuč

Amina Kardović

Hajruš Kalač

Amar Kurpejović

Amel Kalač

Amel Agović

Erdan Agović

Hamza Kurtagić