Budvanska URA: Dupliraćemo sredstva za kulturu, Grad Teatar će dobiti nacionalni značaj
“Razvoj kulture i veće sufinansiranje kulturnih dešavanja u našoj Budvi biće jedan je od prioriteta nove opštinske uprave, predvođene Građanskim pokretom URA, pa će već Budžetom za 2025. godinu biti duplirana dosadašnja sredstva za kulturu, dok će prestižni festival „Grad teatar“ konačno dobiti nacionalni značaj, u skladu sa Zakonom”, saopštili su iz liste “URA – Blažo Rađenović – Drugačije!“, dodajući da će pored većih sredstava za razvoj kulture, insistirati i na decentralizaciji kulturnih dešavanja.
“Tu primarno mislimo na obogaćivanje kulturne scene zapuštenog Petrovca, koji ima velike potencijale za razvoj kulturnih politika i koji na godišnjem nivou posjeti ogroman broj ljudi. Budva se nekada ponosila svojom nezavisnom kulturnom scenom i bogatim kulturnim nasljeđem, a onda je takvu scenu preplavio talas šunda, zbog čega nije očuvan i ojačan identitet našeg prelijepog grada“, ukazali su iz budvanske URE.
Oni ističu da će kroz dupliranje sredstava za sufinansiranje projekata iz oblasti kulture, već tokom naredne godine Budva imati – duplo veći broj predstava, koncerata, večeri poezije i drugih kulturnih dešavanja.
“Grad teatar je čuvao obraz Budve, ali je vrijeme da se ta prestižna manifestacija ojača i postavi na zasluženo mjesto, dobijanjem statusa manifestacije od nacionalnog značaja. Isto tako, ta manifestacija mora biti kruna bogatog kulturnog programa Budve, a ne njen početak i kraj, zbog čega ćemo u najkraćem roku stvoriti preduslove za preporod kulturne scene u Budvi i omogućiti svim sugrađankama i sugrađanima daleko kvalitetniju ponudu“, poručili su iz budvanske URE.
Iz URE ističu da će od naredne godine Opština Budva organizovati i proljećnje i zimske pazare, po uzoru na sve veće evropske gradove, koji će takođe biti otvorena scena za brojne kulturne manifestacije i prilika za osvajanje nove publike.
“Odgovorna uprava mora raditi na emancipaciji i sufinansiranju kvaliteta, nauštrb šunda, kako bi takvu kvalitetnu kulturnu ponudu prezentovala svojim sugrađankama i sugrađanima i napravila razliku. Za promociju šunda, koji je decenijama popularan u Budvi i regionu, ne treba ni pameti, ni truda, a često ni novca. Ali je takav put dugoročno pogrešan, posebno ukoliko nam je stalo do edukacije naše djece i stvaranja svijetle budućnosti za našu Budvu“, zaključili su iz budvanske URE.